Jesteś tutaj: Start » Blog o drukarkach i laptopach » Laptop się przegrzewa ? skuteczne sposoby na chłodzenie
Sprawdzone sposoby na ochronę laptopa przed przegrzewaniem
Jednym z najpopularniejszych problemów związanych z laptopami jest przegrzewanie się tych urządzeń. Jest to kwestia na tyle powszechna, że należy poświęcić jej nieco więcej uwagi. Przegrzewanie się laptopa nie tylko drastycznie zmniejsza komfort używania tego sprzętu, lecz przede wszystkim może doprowadzić do jego uszkodzenia. Warto zatem znać symptomy świadczące o przegrzewaniu się komputera oraz sposoby na radzenie sobie z tym problemem. Zwłaszcza, jeśli sposoby te okazują się łatwe i niedrogie w zastosowaniu.
Jak rozpoznać pierwsze symptomy przegrzewania się laptopa ?
- urządzenie zaczyna emitować znacznie większe ilości ciepła, niż wcześniej
- system operacyjny spowalnia swoje działanie
- komputer zawiesza się lub samoczynnie restartuje
- na ekranie wyświetlają się przekłamania
Jeśli zaobserwujemy któryś z tych symptomów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasz laptop boryka się z problemem przegrzewania. Źródeł tego problemu może być wiele, a wszystkie wiążą się z nieefektywnością układu chłodzenia. Może ona być spowodowana zastosowaniem zbyt małej ilości wiatraków, które nie są w stanie efektywnie odprowadzać ciepła, ale może również wynikać z błędów w eksploatacji (zatykanie otworów wentylacyjnych podczas trzymania laptopa na kolanach, czy na pościeli), czy zakurzenia wiatraków.
Jak możemy sobie poradzić z problemem przegrzewania się laptopa ?
Sposobów jest kilka, ale najpierw warto upewnić się, że to właśnie przegrzewanie stanowi nasz problem. W tym celu wystarczy skorzystać ze specjalnego programu do sprawdzania rzeczywistej temperatury podzespołów podczas pracy. Jeśli okaże się, że jest ona zbyt wysoka, wówczas należy przedsięwziąć środki zaradcze. Pierwszym z nich będzie wyczyszczenie wnętrza laptopa. Możemy to zrobić samodzielnie, używając w tym celu sprężonego powietrza, możemy to również zlecić specjalistom z serwisu laptopów.
Jeśli samo czyszczenie nie pozwoli na pozbycie się problemu, warto pomyśleć o wymianie pasty termo przewodzącej łączącej procesor z radiatorem. Z biegiem czasu pasta ta ulega zużyciu i coraz gorzej przewodzi ciepło. Wymiany pasty również możemy dokonać samodzielnie, jeśli jednak nie mamy zaufania do swoich umiejętności, można oczywiście udać się w tym celu do serwisu komputerowego.
Po wyczyszczeniu laptop dalej głośno pracuje
Jeśli powyższe zabiegi nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, rozwiązaniem może okazać się zakup podkładki chłodzącej pod laptopa. Do wyboru mamy tu wiele rodzajów podkładek, przy czym część z nich po prostu ułatwia pracę wewnętrznemu układowi chłodzenia (ułatwiają wymianę powietrza, gdyż nie zatykają żadnych otworów wentylacyjnych i kratownic), część jest dodatkowo wyposażona w układy aktywnego chłodzenia stanowiące dodatkowe wsparcie układu chłodzenia laptopa.
Rozwiązaniem problemu przegrzewania się laptopa może okazać się również wymiana niektórych jego elementów. Chodzi tu przede wszystkim o zastąpienie dysku HDD dyskiem SSD, który nie tylko zapewnia szybszą i bardziej płynną pracę, ale również emituje mniejsze ilości ciepła, co właśnie interesuje nas dziś najbardziej.
Dlaczego laptop się przegrzewa ?
Przegrzewanie się laptopów może być zarówno winą producentów tych urządzeń, montujących w nich zbyt słabe układy chłodzenia, jak i naszą, gdy używamy sprzętu w niewłaściwy sposób. Niezależnie jednak od przyczyny, istnieje kilka naprawdę skutecznych sposobów, które pozwolą na rozwiązanie tego problemu zwiększając zarówno nasz komfort, jak i bezpieczeństwo użytkowania laptopów.
Certyfikaty
Bestsellery
Nowości
Gwarancja satysfakcji! - 15 lat doświadczenia w branży, wielu zadowolonych klientów