Jesteś tutaj: Start » Blog o drukarkach i laptopach » Jaki laptop wybrać Ultrabook czy notebook
Ultrabooki, czyli laptopy w wersji light
Laptopy swoją przewagę nad tradycyjnymi komputerami stacjonarnymi zawdzięczają przede wszystkim jednej podstawowej zalecie: są urządzeniami mobilnymi, z których można korzystać praktycznie w każdym miejscu. To sprawia, że ważne dokumenty możemy mieć przy sobie bez konieczności ich drukowania, a ponadto w każdej chwili możemy je edytować, czy tworzyć nowe pliki w miejscu, w którym akurat się znajdujemy. Trzeba jednak otwarcie powiedzieć, że laptopy jednak swoją wagę (czasem całkiem niemałą) mają i dźwiganie ich nie jest ani wygodne, ani zdrowe dla naszego kręgosłupa. Wychodząc naprzeciw tym problemom producenci sprzętu komputerowego stworzyli nową kategorię urządzeń, zwanych ultrabookami.
Ultrabooki charakteryzują się znacznie mniejszymi gabarytami, niż tradycyjne laptopy. Jak to jednak w życiu bywa, nie ma nic za darmo. I nie chodzi tu tylko o wyższą cenę ultrabooków (choć faktem jest, że są one droższe od zwykłych laptopów), ale również o to, że ultrabooki mają od laptopów gorsze parametry. Znalezienie naprawdę wydajnego ultrabooka nie jest co prawda niemożliwe, jednak zakup takiego cudeńka mocno odbije się na naszym budżecie.
Jeśli zatem chcemy kupić sprzęt w rozsądnej cenie, musimy zdecydować, które parametry są dla nas najważniejsze, a przy których jesteśmy w stanie zaakceptować gorsze osiągi. Dwa podstawowe elementy, których taki wybór dotyczy, to procesor i wielkość pamięci RAM. Jeśli nasz ultrabook służyć ma głównie do:
- Pracy biurowej, lub jest sprzętem niejako pomocniczym dla wydajnego komputera domowego, spokojnie możemy wybrać model z nieco słabszym procesorem i pamięcią RAM na poziomie 4GB. Zapewnią nam one bezproblemową pracę, a jednocześnie pozwolą nieco zaoszczędzić. Warto również zastanowić się, czy potrzebujemy w naszym ultrabooku ekranu dotykowego, czy takie udogodnienie nie jest nam wcale potrzebne. Jeśli zrezygnujemy z takiego ekranu, uda nam się zaoszczędzić kolejnych parę złotych.
Rynek ultarbooków jest już na tyle rozwinięty, że możemy dosłownie przebierać w tego typu sprzęcie. W segmencie urządzeń w cenie do 4 tys. zł jesteśmy w stanie znaleźć naprawdę ciekawe.
Modele godne polecenia:
- Asus Vivobook S301LA (jego zaletami są 13-calowy ekran, świetne głośniki oraz 500 GB pamięci HDD; urządzenie to nie posiada jednak dysku SSD),
- Lenovo – U310 (urządzenie charakteryzuje się świetną pamięcią hybrydową, posiada bardzo wygodną klawiaturę, ponadto dostępne jest w wielu wersjach kolorystycznych),
- Zenbook UX32A (produkt firmy ASUS przeznaczony głównie do pracy biurowej),
- Zenbook UX305 (również sprzęt ASUSA, którego podstawowymi zaleta,o są lekkość oraz dysk SSD ),
- Fujitsu Lifebook A512 (posiada bardzo wydajny dysk SSD, jednak jest, jak na ultrabook, dość ciężki),
- Dell Lattitude E7240,
- Samsung ATIV Book 9.
Wszystkie te modele pozwolą nam na komfortową, szybką i sprawną pracę zarówno
w biurze, domu, jak i innych miejscach, w których przyjdzie nam skorzystać z naszych ultrabooków.
Minusy korzystania z Ultrabooków:
Warto pamiętać, iż tak zwarta konstrukcja niesie za sobą pewne ograniczenia z którymi niektórzy producenci sobie nie poradzili. Cienkie laptopy przede wszystkim mają z chłodzeniem co wpływa bezpośrednio na ich wydajność. Kolejna kwestia to możliwości rozbudowy i demontażu np: dysku twardego, baterii, napędu DVD-ROM. Bez wizyty w serwisie komputerowym przeciętny użytkownik nie będzie w stanie samodzielnie rozbudowywać i modernizować takich laptopów.
Certyfikaty
Bestsellery
Nowości
Gwarancja satysfakcji! - 15 lat doświadczenia w branży, wielu zadowolonych klientów