Jesteś tutaj: Start » Blog o drukarkach i laptopach » jak przyspieszyć laptopa i komputer
Jak przyspieszyć działanie laptopa ?
W trakcie użytkowania sprawność i wydajność każdego laptopa powoli, lecz systematycznie spada. Można to odczuć głównie podczas włączania i wyłączania komputera, czy uruchamiania programów i aplikacji - czynności te trwają zdecydowania dłużej, niż w początkowym etapie użytkowania sprzętu. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest sporo i na wiele z nich niestety jako użytkownicy nie mamy wpływu. Na szczęście nie jesteśmy jednak tak zupełnie bezradni i możemy podjąć działania skutkujące przynajmniej czasowym wzrostem wydajności komputera. Najprostszym rozwiązaniem byłby oczywiście zakup nowego urządzenia z dużo lepszymi parametrami, ale nie zawsze nas na to stać, a czasem po prostu lubimy swój laptop i nie chcemy go wymieniać. Właśnie dla takich użytkowników mamy kilka rad, które pomogą im nieco „podrasować” możliwości ich sprzętu.
Zanim jednak pełni energii i nadziei przystąpimy do ulepszania naszego komputera, musimy zastanowić się, na które z przyczyn pogorszenia wydajności komputera mamy wpływ. Istnieją dwa główne czynniki decydujące o wartości użytkowej laptopa, na które mamy wpływ, a są to:
- Jego konfiguracja sprzętowa, czyli to, co ma w środku (pamięć RAM, dysk twardy, procesor itp.);
- Zainstalowane na komputerze programy - im jest ich więcej, tym wolniej będzie pracowało nasze urządzenie. Działania związane z pierwszym czynnikiem wymagają od nas poniesienia nakładów finansowych i dają dobre i dość trwałe rezultaty.
Działania związane z drugim czynnikiem nie przyniosą tak trwałych rezultatów, jednak możemy je podjąć bez konieczności wydawania pieniędzy. Najlepsze efekty uzyskamy oczywiście wpływając na oba czynniki, jednak to już zależy od indywidualnej decyzji każdego użytkownika. Jeśli zdecydujemy się na pierwszy wariant, mamy do wyboru dwie opcje: wymianę dysku twardego HDD na SSD lub zwiększenie pamięci RAM. Większość laptopów wyposażona jest w dyski twarde HDD, które działają wolniej i są mniej wydajne od nowoczesnych dysków półprzewodnikowych, czyli SSD.
Jeśli zatem chcemy poprawić parametry naszego sprzętu, warto rozważyć wymianę dysku twardego na nowszy model. Całkiem dobre dyski SSD możemy kupić już za niecałe 300 zł, nie jest to zatem aż tak wygórowana cena za poprawę sprawności naszego komputera. Zwiększenie pamięci RAM poprzez dokupienie dodatkowej kości tej pamięci jest już działaniem nieco bardziej skomplikowanym. Po pierwsze, musimy zorientować się jaki typ pamięci RAM posiada nasz komputer, gdyż dodatkowa kość powinna być zgodna z pamięcią, w którą wyposażony jest nasz sprzęt. Po drugie, sprawdzić musimy, jak dużą pamięć RAM potrafi obsłużyć płyta główna komputera, by dokupując kość nie przekroczyć jej możliwości. Zwiększenie pamięci wewnętrznej laptopa jest zatem zadaniem nieco trudniejszym, ale daje duże możliwości poprawy parametrów naszego urządzenia.
Jeśli jednak chcemy poprawić szybkość pracy komputera, ale nie zamierzmy w niego inwestować, musimy podjąć nieco inne działania. Pierwszym z nich może być przeprowadzenie defragmentacji dysku, co ma duże znaczenie, gdy jesteśmy użytkownikami dysku HDD. Dane zapisywane, modyfikowane i usuwane przechowywane są na tym dysku w różnych miejscach, co utrudnia pracę systemu.
Drugim sposobem poprawy wydajności komputera jest odinstalowanie nieużywanych programów. Programy te zajmują jedynie miejsce na dysku, zaśmiecając rejestr systemowy i spowalniając jego pracę. Jeśli zatem mamy pewność, że dany program nie będzie nam już potrzebny - po prostu go usuńmy.
Kolejnym sposobem na ułatwienie pracy naszemu laptopowi jest wyłączenie zbędnych efektów graficznych. Większości użytkowników nie są one absolutnie potrzebne do szczęścia, dlatego też bez specjalnego żalu mogą oni nieco poświęcić szatę graficzną dla poprawy szybkości działania sprzętu.
Pamiętajmy Windows to:
Używając naszego laptopa pamiętać musimy, że system operacyjny Windows do prawidłowej i sprawnej pracy potrzebuje odpowiedniej ilości wolnego miejsca na dysku, gdyż zapisuje on na nim pliki tymczasowe. Do tego celu potrzebuje on przynajmniej 15 % wolnej przestrzeni na dysku. Jeśli chcemy, by nasz komputer działał sprawnie i wydajnie, pamiętajmy o tym wymogu i regularnie usuwajmy niepotrzebne pliki z naszego dysku (również pliki tymczasowe, pamięć przeglądarki internetowej, czy pliki umieszczone w koszu).
Ostatnia rada dotyczy zainstalowania programu antywirusowego. Nie tylko uchroni nas on od wykradzenia naszych danych, ale również wpłynie na sprawność działania laptopa, zapobiegając instalacji niechcianych aplikacji i szkodliwego oprogramowania. Najlepszą opcją będzie zakup sprawdzonego i renomowanego oprogramowania antywirusowego, jeśli jednak nie chcemy wydawać pieniędzy (lub po prostu nas na to nie stać), możemy skorzystać z dostępnego na rynku oprogramowania darmowego. Nie zapewni nam ono co prawda tak skutecznej ochrony, jak wersje płatne, jednak w dużym stopniu zminimalizuje zagrożenie zainfekowania komputera, a przez to m.in. spadku jego wydajności.
Wcielenie powyższych rad w życie z pewnością poprawi sprawność i wydajność naszego komputera. Zdecydowanie najlepsze efekty uzyskamy działając kompleksowo, czyli realizując wszystkie zalecenia, jednak zastosowanie nawet pojedynczych wskazówek przyczyni się do usprawnienia pracy naszego sprzętu. W przypadku niektórych działań (zwłaszcza związanych z „doinwestowaniem” sprzętu) będzie to duży skok jakościowy, w przypadku niektórych - niewielki i niezbyt trwały, jednak jakiś efekt odczujemy zawsze.
Certyfikaty
Bestsellery
Nowości
Gwarancja satysfakcji! - 15 lat doświadczenia w branży, wielu zadowolonych klientów