Jesteś tutaj: Start » Blog o drukarkach i laptopach » Jaką kupić kolorową laserową drukarkę wielofunkcyjną
Drukarki wielofunkcyjne - na co zwrócić szczególną uwagę?
Drukarka stała się dziś nieodłącznym elementem praktycznie każdego zestawu sprzętu biurowego. To właśnie to urządzenie pozwala nam na przenoszenie dokumentów i plików z przestrzeni wirtualnej na papier. Funkcje nowoczesnych drukarek nie ograniczają się jednak tylko do drukowania, urządzenia te potrafią znacznie więcej. Jednak im większa nowoczesność i różnorodność drukarek, tym trudniej wybrać urządzenie dopasowane do naszych potrzeb. Słysząc pojęcia takie, jak choćby: DPI, GDI, wielkość kropli, technologia piezoelektryczna, czy pictbridge średnio zorientowany użytkownik drukarki robi wielkie oczy, nie mając pojęcia co się za nimi kryje. Tymczasem są to parametry istotne i warto się z nimi zapoznać przed zakupem drukarki. Zanim jednak dojdziemy do porównywania tych tajemniczo brzmiących właściwości musimy określić, jakiego rodzaju drukarki potrzebujemy. Czy ma to być drukarka atramentowa, laserowa, czy może drukarka LED.
- Drukarki atramentowe ciągle są urządzeniami najpopularniejszymi, doskonale sprawdzającymi się w warunkach domowych. Do tworzenia wydruków stosują one atrament, który przenoszony jest na papier za pomocą specjalnej głowicy. Jakość wydruków jest bardzo dobra, jednak jednostkowy koszt wydruku jest dość wysoki.
- Jeśli zamierzamy drukować bardzo dużo, rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się drukarka laserowa. Koszt wydruku jest niższy, a do tego jakość wydruków jest wyższa. Urządzenia te drukują za pomocą specjalnego naelektryzowanego wałka, który przenosi cząsteczki tonera na papier.
- Podobną technologię zastosowano w drukarkach LED, przy czym urządzenia te są prostszej konstrukcji, co sprawia, że są tańsze, ale jednocześnie znacznie bardziej awaryjne. Ich zaletą jest z kolei wysokie tempo druku kolorowego (dzięki zastosowaniu specjalnych diod ledowych).
Osobną kategorię stanowią drukarki 3D, które dopiero stosunkowo niedawno pojawiły się na rynku. Urządzenia te pozwalają na uzyskiwanie wydruków trójwymiarowych i w wielu kręgach użytkowników robią prawdziwą furorę. Wydruki powstają ze sproszkowanych tworzyw sztucznych, które w procesie drukowania są trwale spajane. Drukarki 3D są jednak drogie, a dla osób chcących po prostu drukować dokumenty jest to zbędny wydatek. Po wybraniu rodzaju drukarki można wreszcie przejść do porównywania parametrów poszczególnych modeli.
Pod tajemniczo brzmiącym pojęciem DPI kryje się po prostu informacja dotycząca rozdzielczości drukarki. Jest to parametr istotny, gdyż decyduje w dużej mierze o jakości wydruku. Rozdzielczość ta określana jest ilością punktów przypadających na 1 cal, przy czym, im wartość ta jest wyższa, tym lepiej. Rozwinięcie skrótu kolejnego parametru, czyli GDI brzmi równie tajemniczo jak sam skrót, jest to bowiem system rasteryzowania stron systemu Windows. Przekładając to
z polskiego na nasze powiedzieć można, że jest to system przetwarzania obrazu na konkretne instrukcje dla procesora komputera. Podkreślić tu trzeba, że drukarki z GDI są kompatybilne jedynie z urządzeniami działającymi w systemie Windows.
Na wielkość kropli musimy zwrócić szczególną uwagę, jeśli zamierzamy drukować zdjęcia. Wielkość ta podawana jest w piktolitrach. W drukarkach atramentowych z tuszem barwnikowym parametr ten waha się w granicach 5-13 piktolitrów, a przy tuszach pigmentowych wynosi powyżej 10 piktolitrów. Tusz barwnikowy przybiera postać przezroczystej cieczy, a powstaje poprzez rozpuszczenie barwnika w specjalnym rozpuszczalniku. Z kolei w tuszu pigmentowym barwnik występuje w postaci stałych cząsteczek, co daje mu dużą odporność na oddziaływania czynników zewnętrznych.
Kolejne z naszych tajemniczych pojęć, czyli technologia piezoelektryczna jest po prostu techniką druku atramentowego. Technologia ta pozwala na uzyskanie precyzyjnychi trwałych wydruków. Najprościej mówiąc polega ona na wystrzeliwaniu kropli atramentu poprzez wypchnięcie dyszy. Technologią alternatywną jest technologia termiczna, w której kropla jest wystrzeliwana z gorącej dyszy. Technologia termiczna jest od technologii piezoelektrycznej sporo tańsza.
Którą drukarkę kupić ?
Analizując funkcjonalności poszczególnych drukarek możemy się również natknąć na takie udogodnienia, jak choćby:
- Pictbridge (możliwość sterowania drukarką za pomocą podłączonego do niej aparatu fotograficznego),
- Duplex (możliwość drukowania dwustronnego),
- Wi-Fi (czyli bezprzewodowe połączenie z komputerem za pomocą sieci) oraz wiele, wiele innych.
Wybierając drukarkę warto zwrócić na nie uwagę, jednak nie należy za wszelką cenę wybierać urządzenia „naszpikowanego” takimi rzeczami. Posiadanie jak najnowocześniejszego sprzętu jest oczywiście wygodne i prestiżowe, jednak najważniejsze jest, by drukarka w najlepszy możliwy sposób zaspokajała nasze podstawowe potrzeby. I to właśnie takie parametry powinniśmy w pierwszej kolejności brać pod uwagę, a dopiero potem, gdy okaże się, że nas na to stać, decydujmy się na różne udogodnienia.
Certyfikaty
Bestsellery
Nowości
Gwarancja satysfakcji! - 15 lat doświadczenia w branży, wielu zadowolonych klientów