Jesteś tutaj: Start » Blog o drukarkach i laptopach » Niszczarka do papieru fellowes
Wybieramy niszczarkę do dokumentów
Prawidłowe niszczenie dokumentów jest jednym z obowiązków każdego przedsiębiorstwa. Również w domu każdy z nas posiada sporo dokumentów np. z danymi osobowymi, które chce zniszczyć w bezpieczny sposób. Z pomocą przychodzą nam specjalne urządzania nazywane niszczarkami, które pozwalają szybko i w pełni bezpiecznie pozbyć się dokumentów. O ile zakup takiego sprzętu do domu nie jest konieczny (i nie zawsze ma sens), o tyle w biurach niszczarki są niezbędne. Istnieje oczywiście wiele typów i modeli tych urządzeń, dostosowanych do wymagań różnych użytkowników. Innej niszczarki będzie bowiem potrzebować małe biuro niszczące niewielkie ilości dokumentów ogólnego użytku, a innej biuro niszczące tysiące kartek zawierających poufne, czy tajne informacje. Powstaje zatem pytanie: na co zwrócić uwagę przy wyborze niszczarki ?
- Bardzo ważny jest przede wszystkim stopień bezpieczeństwa DIN i rodzaj cięcia.
Jeśli chodzi o rodzaj cięcia to wyróżniamy dwa typy niszczarek: tnące na paski (czyli na całą długość niszczonego dokumentu) oraz na ścinki (ich długość zależy od modelu niszczarki). Jeśli chodzi o stopnie bezpieczeństwa DIN to wyróżniamy 5 takich stopni. Stopnie DIN 1 i 2 pozwalają na niszczenie dokumentów ogólnego użytku, które nie zawierają żadnych wrażliwych informacji. Stopień DIN 3 obejmuje dokumenty poufne (dane osobowe, informacje finansowe). Stopnie DIN 4 i 5, czyli najwyższe, stosowane są do dokumentów tajnych i ściśle tajnych. Wybierając niszczarkę należy zatem sprawdzić jakiego stopnia bezpieczeństwa wymagają dokumenty, które będziemy usuwać i pod tym kątem wybrać urządzenie.
- Drugim istotnym kryterium wyboru niszczarki jest jej wydajność.
Parametr ten mówi nam o tym, ile kartek urządzenie jest w stanie zniszczyć jednorazowo. Chodzi tu zatem o wygodę pracy i oszczędność czasu. Coraz więcej modeli nieszczarek posiada automatyczne czujniki zapobiegające wkładaniu do urządzenia plików kartek przekraczających wydajność. Największą wydajność mają z reguły niszczarki o stopniu tajności DIN 1 i 2, które tną dokumenty na paski, a nie na ścinki. Interesującym rozwiązaniem są urządzenia z automatycznym podajnikiem dokumentów (nie musimy zatem nad nimi stać i sami wkładać kartek), jednak ich wadą jest nieprzystosowanie do dużych obciążeń. Jeśli będziemy niszczyć bardzo duże ilości dokumentów najlepszym wyborem będą modele z możliwością pracy ciągłej.
- Dla wygody naszej pracy istotna jest również wielkość kosza na ścinki.
Konieczność zbyt częstego opróżniania kosza może być bowiem bardzo uciążliwa i denerwująca. Nie warto jednak przesadzać i kupować urządzenia ze zbyt wielkim koszem, które nie będzie nam się nigdzie mieściło. Jeśli potrzebujemy niszczarki dla 1-2 osób, którą chcemy postawić pod biurkiem, wystarczy nam model z koszem o pojemności 20-35 litrów. Jeśli urządzenie ma służyć większej liczbie osób, warto pomyśleć o sprzęcie z koszem o pojemności 50-80 litrów.
- Jeśli wiemy, że oprócz dokumentów papierowych przyjdzie nam również niszczyć płyty
Oraz plastikowe karty (karty kredytowe, dokumenty tożsamości itp.) zwróćmy uwagę, czy wybrany przez nas model oferuje taką funkcję. Obecnie większość niszczarek pozwala na utylizację takich rzeczy, jednak warto się w tym względzie upewnić.
- Na co jeszcze możemy zwrócić uwagę? Na zastosowanie systemu oszczędzania energii
Poprzez przechodzenie w stan uśpienia. Rozwiązanie takie nie tylko pozwoli na obniżenie rachunków za prąd, ale będzie również przyjazne dla środowiska. Powinniśmy również zwrócić uwagę na długość gwarancji producenta oraz jej warunki. Szczególnie istotna jest długość gwarancji na noże tnące, bo to od nich zależy w głównej mierze sprawność urządzenia.
Wszystkie powyższe kwestie sprowadzają się w gruncie rzeczy do jednego:
Jak dużo dokumentów będziemy niszczyć i ilu osobom będzie służyć niszczarka. Biorąc pod uwagę to kryterium, dostępne na rynku urządzenia możemy podzielić na kilka grup:
- Niszczarki do domu i małego biura, które będą utylizować niewielkie ilości dokumentów.
- Niszczarki do biura, których będzie używać kilka osób, niszcząc kilkadziesiąt dokumentów dziennie.
- Niszczarki do większego biura, dla 10-20 użytkowników.
- Duże niszczarki dla całej firmy.
Niszczarka do domu
Niszczarki z pierwszej grupy przeznaczone są raczej do sporadycznego niszczenia dokumentów - w ciągu dnia powinniśmy ograniczyć się do liczby 30-50 utylizowanych kartek, najlepiej w pewnych odstępach czasowych. Są to zwykle modele niewielkie, o niezbyt pojemnych koszach. Godnymi polecenia modelami są Rexel Alpha CrossCut, który może zniszczyć jednorazowo do 6 stron, pozwala na niszczenie płyt i kart kredytowych oraz, co ważne, posiada stopień tajności DIN 4, a także Fellowes 60Cs o stopniu tajności DIN 3, wydajności na poziomie 10 kartek i dość pojemnym koszu (22 litry)
Niszczarka do małego biura
Urządzenia z drugiej grupy możemy stosować jako niszczarki przybiurkowe (dla 1-2 osób) oraz wolnostojące (dla nawet 10 osób). Dziennie są w stanie zniszczyć około 200 dokumentów, a wiele z nich może działać w trybie pracy ciągłej. Kosztują zwykle od ok. 400 do 1500 zł. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują m.in.: Rexel V65WS (stopień tajności DIN 4, kosz na ścinki o pojemności 23 litrów), Rexel Auto+ 60X (podajnik na 60 arkuszy, kosz o pojemności 15 litrów i stopień tajności DIN 3), Opus TS 2210 CD (stopień tajności DIN 5, wydajność 10 kartek, kosz o pojemności 28 litrów).
Wydajna niszczarka do biura
Urządzenia z trzeciej grupy są już droższe (kosztują 1500 - 3000 zł), jednak mogą obsłużyć większą liczbę użytkowników, a przede wszystkim - są w stanie sprostać większym obciążeniom. Przeznaczone są do niszczenia 500-800 kartek dziennie, większość z nich posiada możliwość pracy ciągłej. Wśród modeli dedykowanych średnim biurom wyróżnić można choćby Fellowes MS-460Cs (stopień tajności DIN 4, możliwość pracy ciągłej), Ideal 2270 (wydajność 13 dokumentów, stopień tajności DIN 2, kosz o pojemności 20 litrów), Rexel Auto+ 300X (automatyczny podajnik na 300 dokumentów, stopień tajności DIN 4, kosz o pojemności 40 litrów), czy EBA 1524C (najwyższy stopień tajności, kosz o pojemności 35 litrów).
Niszczarka przemysłowa
Zakup urządzenia z ostatniej grupy, czyli niszczarki dla całej organizacji, wymaga nakładów ponad 3000 zł. Niszczarki te zdecydowanie powinny być wyposażone w system pracy ciągłej i pojemny kosz na ścinki, gdyż korzystać z nich będą wszyscy pracownicy. Muszą również być w stanie wytrzymać duże obciążenia. Przykładem takiego urządzenia może być Ideal 2503cc, czyli niszczarka o stopniu tajności DIN 4 i koszu o pojemności 100 litrów.
Certyfikaty
Bestsellery
Nowości
Gwarancja satysfakcji! - 15 lat doświadczenia w branży, wielu zadowolonych klientów