Jesteś tutaj: Start » Blog o drukarkach i laptopach » Projektor do 2000zł zastosowanie dom i pracownia
Jak wybrać projektor multimedialny LED/DLP ?
Projektory multimedialne na stałe weszły już w przestrzeń naszego codziennego życia. Znajdziemy je nie tylko w profesjonalnych salach konferencyjnych wykorzystywanych podczas ważnych spotkań biznesowych, ale również w salach wykładowych, szkołach, ośrodkach kultury, barach, czy salach, w których spotyka się lokalna społeczność. Nie brakuje ich również w wielu domach, gdzie są elementem tzw. kina domowego, dającego namiastkę oglądania filmów w prawdziwych warunkach kinowych. Do każdego z tych zastosowań potrzebne jest jednak nieco inne urządzenie, poza tym innym budżetem na jego zakup będzie dysponować dochodowa firma, innym szkoła, a jeszcze innym prywatna osoba. Niezależnie jednak, w której „opcji” znajduje się kupujący, musi on zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.
Projektor z dużą jasnością
Po pierwsze na jasność. Podstawowa zasada mówi o tym, że im jaśniejsze jest miejsce, w którym będziemy wykorzystywać projektor, tym większą wartością lumenów powinno móc się pochwalić to urządzenie. Najwyższe wymagania w tym zakresie stawiane są projektorom pracującym w salach wykładowych, czy dużych pomieszczeniach konferencyjnych, gdzie zwykle jest jasno - wymagana liczba lumenów waha się tu zwykle w zakresie 2500-4000 lumenów. Niejako na drugim biegunie znajdują się rzutniki wykorzystywane jako elementy kina domowego - w związku z tym, że w pomieszczeniach stanowiących prywatne kino zwykle jest ciemno (jak w typowym kinie), wystarczy nam urządzenie posiadające 1000-1500 lumenów.
Projektor o dużej rozdzielczości
Po drugie na rozdzielczość. Tu niestety spotykamy się z zasadą: im tańszy sprzęt, tym gorsza rozdzielczość. Tymczasem wyświetlanie filmów (czyli np. zastosowanie w kinie domowym) wymaga bardzo wysokiej rozdzielczości, najlepiej w technologii Full HD. Najtańsze urządzenia, pracujące w technologii SVGA, przeznaczone są głównie do wyświetlania różnego rodzaju prezentacji oraz króciutkich filmików. Jeśli podczas naszej prelekcji chcemy opierać się o dokumenty tekstowe (np. w formacie PDF), powinniśmy rozważyć zakup projektora z technologią XGA lub WXGA, która pozwala na zdecydowanie lepsze odwzorowywanie mniejszych elementów. Sprawdzając parametry dotyczące rozdzielczości pamiętajmy, by nie sugerować się rozdzielczością kompresowaną, lecz poszukajmy informacji o rozdzielczości natywnej, która określa nam rzeczywistą rozdzielczość, w jakiej będzie wyświetlany obraz.
Wielkość ekranu
Po trzecie na proporcje wyświetlania. Tu sprawa jest stosunkowo prosta: jeśli szukamy urządzenia do kina domowego powinniśmy wybrać projektor wyświetlający obrazy w proporcji 16:9 (panoramicznie), jeśli jest on nam potrzebny do zastosowań biznesowych - wybierzmy model z proporcjami wyświetlania 4:3 (czyli takimi, jak w komputerach). Ostatnio na rynku pojawiły się również modele wyświetlające obraz w formacie 16:10, także przeznaczone do pracy z komputerami.
Projektor i kontrast
Po czwarte na kontrast, który jest odpowiedzialny za odpowiednie odwzorowanie kolorów. Im jest on słabszy, tym kolory są mniej wyraźne. W przypadku projektorów wykorzystywanych do biznesowych prezentacji multimedialnych, w których kolory nie odgrywają zbyt dużej roli, gdyż liczy się głównie treść, parametr ten nie ma aż tak dużego znaczenia. W większości przypadków wystarczy sprzęt z kontrastem 500:1, lub nieco lepszym. Jeśli jednak potrzebujemy rzutnika do kina domowego, kontrast ten musi być znacznie wyższy (w okolicach 6000:1 - 7000:1). Nikomu przecież nie sprawi przyjemności oglądanie filmu w niewyraźnej kolorystyce.
Projektor LED czy lampowy ?
Po piąte na żywotność lampy. Parametr ten jest szczególnie istotny w przypadku intensywnego korzystania ze sprzętu. Warto tu zwrócić uwagę nie tylko na żywotność lampy zamontowanej w urządzeniu, lecz również na cenę lamp zamiennych, które będziemy musieli nabyć po zepsuciu się tej pierwszej.
Projektor z HDMI
Po szóste na złącza, w które wyposażony jest projektor. Jest to kwestia o tyle istotna, że decyduje o tym, z jakimi urządzeniami jesteśmy w stanie połączyć projektor. Jeśli będzie brakowało mu złącza odpowiedniego np. do naszej konsoli, na nic nam się on nie przyda. Jest to zatem jedna z podstawowych rzeczy, które powinniśmy sprawdzić przed zakupem.
Projektor z WiFi
Po siódme na funkcje dodatkowe oraz akcesoria ułatwiające użytkowanie. Wymienić tu można choćby wbudowany moduł Wi-Fi, czytnik kart pamięci, wbudowane głośniki, czy takie elementy, jak zoom (optyczny i cyfrowy), czy funkcja Lens Shift (pozwalająca na przemieszczanie obrazu bez przemieszczania projektora).
Projektory DLP i LCD
Na koniec warto jeszcze poświęcić kilka słów technologiom, w których mogą pracować projektory, czyli DLP i LCD. Choć obecnie są one coraz bardziej zbliżone i wiele osób oglądając obraz nie jest w stanie rozpoznać, z jakim typem projektora ma do czynienia, nadal widoczne są między nimi pewne różnice. Projektory LCD nieco lepiej odwzorowują kolory (jednak z drugiej strony maja gorszy kontrast i bardziej widoczne są na nich piksele), zapobiegają „efektowi tęczy” i zużywają mniej prądu (jednak są przy tym większych gabarytów). Z kolei projektory DLP lepiej wyświetlają czerń (ale mają gorsze odwzorowanie innych kolorów) i charakteryzują się bardziej „płynnym” wyświetlaniem obrazu, co zwiększa komfort oglądania.
Certyfikaty
Bestsellery
Nowości
Gwarancja satysfakcji! - 15 lat doświadczenia w branży, wielu zadowolonych klientów