Jesteś tutaj: Start » Blog o drukarkach i laptopach » udrażnainie głowic w drukarkach atramentowych Epson Brother Canon - naprawa i czyszczenia
Zatkane dysze w drukarkach firmy Epson Brother Canon
Pamiętaj !!! - lepiej powierzyć drukarkę profesjonalnemu serwisowi zajmującego się naprawą drukarek, zawsze można uszkodzić urządzenie stosując nie odpowiednie narzędzia i nie mając doświadczenia.
Drukarki marki Epson niezwykle wysoką jakość swoich wydruków zawdzięczają wbudowanej na stałe głowicy drukującej. Rozwiązanie takie ma jednak jedną podstawową wadę: głowica Epson jest bardzo droga - koszt wymiany uszkodzonej głowicy jest wyższy, niż koszt zakupu drukarki. Niezwykle ważna jest zatem szczególna dbałość o ten element drukarki. Tymczasem, niezależnie czy używamy oryginalnych kartridży firmy Epson, oryginalnych zamienników, czy też ponownie napełniamy nasze kartridże, przyjdzie moment, w którym dojdzie do zablokowania dysz. Problemu nie rozwiąże wówczas nawet uruchomienie funkcji czyszczenia drukarki. By móc przygotować się na taką sytuację, warto wiedzieć dlaczego tak się dzieje i co zrobić, gdy pojawi się problem.
Objawy problemu z zatkaną głowicą
Pierwszym symptomem, po którym można rozpoznać problem jest brak kilku dysz po włożeniu nowego kartridża. Kilkukrotne przeprowadzenie czyszczenia nic nie daje, a czasem nawet pogarsza stan drukarki: nie działa jeszcze więcej dysz, a w skrajnych przypadkach drukarka informuje nawet o braku całego koloru. Nie jest to jednak wina kartridża (chyba, że producent użył złego tuszu, co jednak obecnie zdarza się bardzo rzadko), jest to początek głównego problemu, z jakim zmagają się użytkownicy drukarek marki Epson. Czasem po 8-10 czyszczeniach drukarka zaczyna pracować prawidłowo, częściej jednak zrezygnowany użytkownik wcześniej wymienia kartridż, z reguły inwestując wówczas w drogi, oryginalny tusz Epson. Drukarka pracuje perfekcyjnie, jednak następnego dnia problem powraca i to zwielokrotniony. By móc coś wydrukować, znów trzeba kilkakrotnie uruchamiać czyszczenie urządzenia, choć czasem i to nie pomaga. Pamiętać przy tym należy, że każde czyszczenie zużywa pewną ilość tuszu - zatem przy każdorazowym, kilkukrotnym czyszczeniu drukarki przez użyciem, tracimy wiele tuszu, co skutkuje dużo mniejszą liczbą wydrukowanych przy użyciu jednego kartridża stron. Opisany wyżej scenariusz może zdarzyć się praktycznie każdemu, jednak jest znacznie bardziej prawdopodobny w przypadku sporadycznego korzystania z drukarki. Jeśli zatem nie używałeś swojej drukarki przez powiedzmy pół roku, ryzyko wystąpienia problemu jest znacznie wyższe niż wtedy, gdy używasz jej codziennie.
Skąd w ogóle te problemy?
Większość ludzi nie wymienia kartridży w swoich drukarkach w momencie, gdy urządzenie informuje o niskim poziomie tuszu - z wymianą czekają oni aż do momentu, w którym tusz całkowicie się już wyczerpie. Wówczas jednak nie ma już tuszu we wszystkich dyszach, a część dysz jest wypełniona przez powietrze, skutecznie blokujące przepływ tuszu. By rozwiązać ten problem, drukarka Epson po włożeniu nowego kartridża przeprowadza proces „gruntowania”. Logiczne jest założenie, że jeśli drukarka jest w stanie zassać wystarczającą ilość tuszu przez głowicę drukującą, powinna również usunąć powietrze z dysz. Z reguły właśnie tak to działa, jednak czasem drukarka zassie zbyt dużą ilość tuszu, który następnie jest rozmazywany na głowicy i dochodzi do zablokowania dysz. Im więcej razy przeprowadzane jest czyszczenie, tym więcej tuszu rozmazywanego jest na głowicy i tym większy pojawia się problem. Problem powierza blokującego przepływ tuszu w kilku dyszach zmienia się w problem rozmazanego na głowicy tuszu blokującego jeszcze więcej dysz. Zatkana głowica zastępuje początkowy problem, jakim były zatkane dysze.
Nawet jeśli po przeprowadzeniu 6, 8, czy 10 czyszczeń uda się doprowadzić do pracy wszystkich dysz, problem prawdopodobnie tak naprawdę dopiero się zaczyna. Tusz wyssany z kartridża podczas czyszczenia musi się gdzieś podziać, niestety jednak nie ma gdzie dalej „pójść” i zasycha na głowicy drukującej. Jeśli następnego dnia uda nam się coś wydrukować możemy mówić o dużym szczęściu. Dlaczego? Ponieważ przedostanie się nowej porcji tuszu przez grubą warstwę atramentu zaschniętego na głowicy jest praktycznie niemożliwe.
Jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu jest udrażnianie głowicy, czyli, mówiąc prościej, usunięcie z głowicy wszystkiego zaschniętego tuszu. W przypadku większości drukarek jest to dość proste. Wystarczy wyciągnąć kartridże lub głowicę i przetrzeć je wilgotnym ręcznikiem papierowym. Jeśli to nie pomoże można zassać niewielką ilość tuszu do dysz - całkowicie usuwa to powietrze z dysz, a zajmuje jedynie kilka sekund. Zadanie jest proste, kiedy można je wykonać trzymając głowicę w ręce. Jednak, jak już zostało wspomniane, głowice w drukarkach Epson są zamontowane na stałe, nie można ich zatem po prostu wyjąć i wyczyścić - taki już urok tych drukarek. Trzeba zatem robić wszystko, by uniknąć tego typu usterek. Poniżej kilka praktycznych rad, pozwalających zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów.
Przede wszystkim nigdy nie należy uruchamiać czyszczenia więcej niż 3 razy pod rząd. Nowsze modele marki Epson mają coraz dłuższe cykle czyszczące, a im dłuższy cykl czyszczący, tym więcej tuszu jest zasysane w celu oczyszczenia głowicy. Niestety, po dwóch lub trzech cyklach czyszczących, nadmiar tuszu jest już jedynie rozmazywany na głowicy i zatyka coraz więcej dysz. Jeśli zatem po dwóch czyszczeniach dysze nadal są zatkane, należy wydrukować co najmniej 10 stron jakiegoś dokumentu. Jeśli i to nie pomoże, jedynym rozwiązaniem jest ręczne czyszczenie głowicy.
Należy zawsze wyłączać drukarkę na noc. Drukarki Epson przeprowadzają mini cykle czyszczenia po każdym włączeniu, by zapewnić przepływ tuszu przez głowicę, gdy drukarka nie jest chwilowo używana. Jeśli zatem nie wyłączamy i nie włączamy drukarki, nie ma ona okazji przeprowadzić takiego czyszczenia.
Niezwykle ważne jest regularne używanie drukarki. Należy przynajmniej raz w tygodniu wydrukować kilka kolorowych stron, co minimalizuje ryzyko zasychania tuszu na głowicy i w dyszach. Rzadko używane drukarki atramentowe (dotyczy to wszystkich marek) stwarzają więcej problemów, niż drukarki używane regularnie. Jeśli zużycie kartridża zajmuje Ci około 4-6 miesięcy, drukarka Epson nie jest dla Ciebie i rozsądniej będzie wybrać jakąś inną markę, ewentualnie drukarkę laserową.
Należy używać jedynie kartridży najwyższej jakości. Nawet jeśli decydujemy się na używanie tuszy zamiennych, gdyż oryginalne tusze marki Epson są dla nas za drogie, pamiętać trzeba, by wybrać renomowanego producenta zamienników, a nie kupować najtańszy znaleziony w Internecie zamiennik. Pieniądze zaoszczędzone w ten sposób bardzo szybko przyjdzie nam bowiem wydać na naprawę drukarki, przy czym problemem będzie nie tylko zła jakość druku, czy fakt, że drukarka rozmazuje obraz, ale zatkanie, bądź całkowite uszkodzenie głowicy.
Metody czyszczenia głowic Epson
Użytkownicy drukarek Epson, w przypadku zatkania dysz lub głowicy nie są zdani jedynie na pomoc punktów, w których realizowana jest naprawa drukarek. Mogą oni spróbować przeprowadzić udrażnianie głowicy samodzielnie. Istnieje kilka ręcznych metod czyszczenia głowicy Epson. Przedstawione zostaną one w kolejności od najłatwiejszej do najtrudniejszej, najlepiej zatem zacząć od wypróbowania pierwszej, a gdy ona nie pomoże - dopiero wówczas przejść do następnych.
Czyszczenie gąbek wodą destylowaną lub specjalnym preparatem do czyszczenia drukarek.
Gry drukarka jest wyłączona, głowica znajduje się na jednej lub dwóch specjalnych gąbkach. Nadmiar tuszu na tych gąbkach jest przyczyną jego rozmazywania na głowicy. By dostać się do tych gąbek trzeba przesunąć głowicę do środka drukarki W starszych drukarkach wystarczy po prostu po otwarciu górnej pokrywy przenieść zespół głowicy w lewo, w kierunku środka drukarki. Nowsze modele posiadają dodatkową dźwignię zabezpieczającą przed przesuwaniem głowicy. Dźwignia ta (zazwyczaj w kolorze czarnym lub białym) podnosi się za każdym razem, gdy drukarka kończy drukowanie. Można ją w łatwy sposób przesunąć palcem do przodu i w dół. Po maksymalnym przesunięciu dźwigni w dół należy delikatnie popchnąć głowicę drukującą w prawo. Przesunie się ona jedynie o ułamek cala, jednak powinno dać się usłyszeć lekkie kliknięcie, które zwiastuje zwolnienie drugiej blokady. Głowica może zostać teraz w łatwy sposób przesunięta w lewo, w kierunku środka drukarki. Po przesunięciu głowicy można dostrzec gąbki, które znajdują się pod nią. Teraz, za pomocą pipety lub strzykawki, należy nasączyć gąbki wodą destylowaną lub specjalnym płynem czyszczącym. Zwykła woda również powinna zadziałać, jednak jej użycie nie jest rekomendowane. Po nasączeniu gąbek należy przesunąć głowicę z powrotem nad gąbki (przesuwając ją w prawo tak mocno, jak to tylko możliwe). Przed uruchomieniem drukarki należy poczekać przynajmniej 15 minut, jednak można zostawić ją wyłączoną nawet na całą noc. Po włączeniu drukarki należy wydrukować 6-8 stron gęstego druku lub grafiki w kolorze, który sprawiał problemy. Jeśli dysze nadal są zapchane, trzeba wypróbować inne rozwiązanie.
Czyszczenie portu tuszu za pomocą wody destylowanej lun preparatu do czyszczenia drukarek.
Na początek należy wyciągnąć kartridż z drukarki - w nowszych modelach wystarczy w tym celu przez kilka sekund przytrzymać jeden z przycisków (by to sprawdzić, najlepiej po prostu przeczytać instrukcję obsługi). Po wyjęciu kartridża łatwo można teraz dostrzec małe rurki atramentowe w kształcie stożków, które podają tusz z kasety do głowicy drukarki. Czarny tusz ma jedną rurkę, tusze kolorowe mają trzy takie rurki (po jednej dla każdego z podstawowych kolorów) Za pomocą strzykawki lub tępej igły należy umieścić kilka kropel wody destylowanej lub płynu do czyszczenia drukarek w stożku, który powoduje problemy. Jeśli nie jesteśmy pewni, który stożek prowadzi do którego koloru wystarczy spojrzeć na otwory w dolnej części kasety. Z reguły jednak po prawej stronie znajduje się kolor żółty (yellow), pośrodku czerwony (magneta), a z lewej - niebieski (cyan). Następnie należy umieścić kartridż na jego miejscu i to w zasadzie tyle. Po kilku minutach drukarka powinna sama ustawić głowicę w prawidłowej pozycji. Jeśli podczas czyszczenia do drukarki dostało się kilka kropel wody lub płynu wystarczy wytrzeć ją do sucha za pomocą papierowego ręcznika. By sprawdzić, czy nasze działanie przyniosło pożądany efekt trzeba wydrukować 6-8 stron gęstego druku lub grafiki w kolorze, który sprawiał problemy. Jeśli dysze nadal są zatkane trzeba spróbować kolejnego sposobu.
Czyszczenie głowicy za pomocą papierowych ręczników.
Przed przystąpieniem do pracy trzeba upewnić się, że drukarka jest wyłączona. Następnie należy złożyć ręcznik papierowy i przerwać na pół. Czynność trzeba powtórzyć kilkukrotnie tak, by uzyskać możliwie cienki, ale jednocześnie długi kawałek. Teraz należy otworzyć pokrywę drukarki - wzdłuż drogi, którą podczas drukowania pokonuje głowica, zauważymy gumowy wałek, który przesuwa papier. Należy położyć papierowy ręcznik na górze tego wałka i zabezpieczyć go za pomocą taśmy, a następnie nanieść na środek papieru kilka kropli wody destylowanej lub środka do czyszczenia drukarek. Następnie trzeba przesunąć głowicę nad wałkiem i umieścić ją na wilgotnej części papieru (sposób zwalniania głowicy został opisany wyżej). W takiej pozycji głowica powinna pozostać około 15 minut, co pozwoli na zmiękczenie zaschniętego na niej tuszu. Po tym czasie należy przesunąć głowicę do jej normalnej pozycji - po wykonaniu tej czynności prawdopodobnie zobaczymy na ręczniku papierowym jedną czarną plamę (plama ta będzie czarna, gdyż zmieszanie wszystkich kolorów daje w efekcie kolor czarny). Jeśli zatem nie jesteśmy w stanie rozróżnić poszczególnych kolorów, należy nasączyć papierowy ręcznik w innym miejscu, umieścić na nim głowicę i znów odczekać na zmiękczenie zaschniętego tuszu. Operację tę trzeba powtarzać aż do momentu, w którym będzie można rozróżnić kolory - dopiero wówczas dysze prawdopodobnie będą już czyste. By się o tym przekonać, należy wydrukować kilka stron gęstego tekstu lub grafiki, przed włączeniem drukarki upewniając się jeszcze, że głowica została ustawiona w pozycji startowej.
Jeśli mimo przeprowadzonych zabiegów dysze nadal są zatkane, należy wymienić kartridż i odesłać drukarkę do serwisu Epson, jeżeli oczywiście nadal mamy na nią gwarancję (w przeciwnym razie jest to nieopłacalne). Przed odesłaniem drukarki do naprawy warto jednak zaopatrzyć ją w oryginalne kasety z atramentem, by nie dać serwisowi powodu do zrzucenia winy na nieodpowiedni tusz.
Certyfikaty
Bestsellery
Nowości
Gwarancja satysfakcji! - 15 lat doświadczenia w branży, wielu zadowolonych klientów